02147768 شماره تماس

کلمات تخصصی


Crosstalk

کراس تاک تاثیریست نامطلوب که توسط میدان الکتریکی یا مغناطیسی ایجاد شده توسط یک خط انتقال اطلاعات ، روی خط دیگر به وجود می آید.

Interface

در الکترونیک کلمه اینترفیس (Interface) به روشی برای متصل کردن یک وسیله الکترونیکی مثل یک کامپیوتر یا یک میکروکنترلر به یک وسیله الکترونیکی دیگر که میتواند یک پرینتر و یا یک کامپیوتر یا میکروکنترلر دیگر باشد اشاره دارد.

جریان اشباع (Saturation Current)

جریان اشباع (Saturation Current)

جریان اشباع یا جریان نشتی یا جریان اشباع معکوس، جریانی است که در حالت بایاس معکوس از دیود و یا یک پیوند PN مثل پیوند بیس کلکتور ترانزیستور عبور می کند. مقدار این جریان با دما تغییر می کند و وابستگی کمی به ولتاژ معکوس هم دارد. اگر مقدار ولتاژ معکوس تا حدی زیاد شود که پیوند PN وارد ناحیه شکست خود شود مقدار این جریان به شدت افزایش پیدا می کند. مقدار این جریان در دمای اتاق بسیار کم و در حدود میکرو آمپر میباشد.

پایداری فرکانسی

این اصلاح بیشتر در نوسان ساز ها و کریستال اسیلاتور ها استفاده می شود و بیانگر تغییرات فرکانس خروجی به علت شرایط خارجی مثل تغییرات دمای محیط ، تغییرات بار در خروجی و ... میباشد.

مد عملیاتی (Operating Mode)

آی سی های دیجیتال معمولا در مد های عملیاتی مختلفی میتوانند کار کنند که با توجه به اطلاعات موجود در دیتاشیت هر آی سی میتوان رفتار های هر آی سی در مد های مختلف عملیاتی را شناخت.

Wire Gauge

این اصطلاح بیانگر مشخصات و ویژگی های یک سیم میباشد و معمولا شامل یک جدول است که در آن ویژگی های سیم مثل: سایز سیم، قطر سیم، سطح مقطع ، وزن سیم در هر متر، مقدار مقاومت به ازای هر کیلومتر و مقدار مجاز جریان عبوری از سیم مشخص می شود.

عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها